Filmy / Seriale

Rekomendacja nr 1

 W głowie się nie mieści (ang. Inside Out) Pete’a Doctera to animacja, która stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Niektórzy badacze mózgu i kognitywiści dostrzegą zapewne w filmie kilka nieścisłości, można jednak zaryzykować tezę, że nikt do tej pory nie nakręcił nic lepszego na temat funkcjonowania ludzkiego (i nie tylko!) mózgu. Pete Docter przyznał, że stworzenie fabuły ukazującej mechanizmy działające w naszym mózgu zajęło mu pięć lat, w czasie których konsultował swój pomysł m.in. ze znanymi psychologami: Paulem Ekmanem i Dacherem Keltnerem. Twórcy wzięli pod uwagę aż 27 różnych emocji, które chcieli uczynić bohaterami swej opowieści, by ostatecznie pozostać jedynie przy pięciu: Radości, Strachu, Gniewie, Odrazie i Smutku, których wzajemne interakcje stanowić miały przyczynę większości zachowań i odruchów danej osoby (co ciekawe, niemal zupełnie pominięto obecność w mózgu ośrodka racjonalizującego!). I choć wszystko opowiedziane jest w zabawnej, przystępnej dla dzieci formie, dorośli zauważą w trakcie projekcji zaskakująco dużo trafnych odniesień do tego, co konstytuuje naszą osobowość, jak zmieniamy się w trakcie dojrzewania i w jaki sposób różnimy się od siebie ze względu na płeć.

Rekomendacja nr 2

Coco to animacja pod każdym względem niezwykła. Bajka, w której połowę bohaterów stanowią szkielety, a wszystkie wątki oscylują wokół śmierci, przedstawia z lekkością tematy pozornie niemożliwe do opowiedzenia językiem dzieci. Czyni to na dodatek w taki sposób, że przejść obok niej obojętnie nie mogą także dorośli. Choć makabra momentami miesza się z groteską, a kolorowy, meksykański świat zmarłych przypomina niekończącą się fiestę, lekcje płynące z ekranu są wyjątkowo ważne, a warstwa aksjologiczna filmu w niczym nie ustępuje wrażeniom artystycznym. W „Coco” bohaterowie żyją tak długo, jak się o nich pamięta. A miłość i muzyka są siłami, które trudno zdewaluować, bez względu na wiek i doświadczenia życiowe.

(Powyższe rekomendacje są fragmentami dłuższych recenzji, które przeczytać możecie na łamach ogólnopolskiego miesięcznika Nieznany Świat. Autor tych szkiców zamieścił tam ponad 120 recenzji filmowych w latach 2006 – 2020)

10 filmów XXI wieku, które mają nam do przekazania coś bardzo ważnego:

1.      W głowie się nie mieści (Docter) bo* czyli co się dzieje, gdy myślimy i odczuwamy
2.      Spirited away (Miyazaki) 8 czyli co się dzieje, gdy oglądamy świat z innej perspektywy
3.      Labirynt Fauna (del Toro) 15 czyli co się dzieje, gdy umysł dziecka próbuje ogarnąć okropności wojny
4.      Ludzkie dzieci (Cuaron) 15 czyli co się dzieje, gdy dzieci przestają przychodzić na świat
5.      Green Book (Farrelly) 13 czyli co się dzieje, gdy otwieramy się na drugiego człowieka
6.      Coco (Unkrich) 8 czyli co się dzieje, gdy zaciera się o nas pamięć
7.      Ona (Jonze) 15 czyli co się dzieje, gdy przywiązujemy się do sztucznej inteligencji
8.      Avatar (Cameron) 12 czyli co się dzieje, gdy dostrzegamy więź z naturą
9.      Przełęcz ocalonych (Gibson) 15 czyli co się dzieje, gdy outsider okazuje się bohaterem
10.   Kung Fu Panda (Osborne) bo czyli co się dzieje, gdy rzeczy nie są takie, na jakie wyglądają

* – kategoria wiekowa

10 cytatów z serii filmów “Kung Fu Panda”, które warto zapamiętać

 1. Prawdziwa siła bierze się z bycia najlepszą częścią ciebie. Więc kim jesteś? W czym jesteś dobry? Co kochasz? Co czyni Ciebie Tobą?
 2. Nie ma żadnego sekretnego składnika. Żeby uczynić coś wyjątkowym, wystarczy uwierzyć, że jest wyjątkowe.
 3. Czasem ku przeznaczeniu prowadzi właśnie ta droga, którą chcieliśmy ominąć.
 4. Najważniejsza część Twojej historii, to ta którą dopiero napiszesz.
 5. Jeśli robisz tylko to, co możesz robić, nigdy nie będziesz kimś więcej niż już jesteś.
 6. Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica. Ale dziś to dar losu. A dary są po to, żeby się nimi cieszyć.
 7. Nawet mistrz zawsze może nauczyć się czegoś nowego.
 8. Umysł przypomina staw. Kiedy jest wzburzony, trudno cokolwiek zobaczyć, ale kiedy się uspokoi, odpowiedź pojawia się sama.
 9. Nic nie dzieje się przypadkowo.
 10. Im więcej bierzesz, tym mniej masz.

10 seriali XXI wieku dla starszej młodzieży, które zmuszają do myślenia**

1.      Czarne lustro (Brooker) od 18 lat 4 pierwsze sezony !
2.      Dark (bo Odar/Friese) od 16 lat całość !
3.      Westworld (J. Nolan) od 18 lat pierwszy sezon !
4.      Mr Robot (Esmail) od 18 lat pierwszy sezon !
5.      Młody papież (Sorrentino) od 15 lat oba sezony !
6.      Miasteczko Wayward Pines (Shyamalan) od 18 lat pierwszy sezon !
7.      Twin Peaks (Lynch) od 18 lat trzeci sezon ! (2 pierwsze powstały w XX wieku)
8.      11.22.63 (Franco) od 15 lat tylko jeden sezon
9.      Flash Forward: Przebłysk jutra (Goyer) od 15 lat tylko jeden sezon
10.   Pozostawieni (Lindelof) od 18 lat całość

** młodzież mówi o takich serialach: „rozsadzają czachę” albo „ryją banię” (angielskie „mindblowing”)

Czy wiecie, że:

 1. Uniwersum Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa swe inspiracje czerpie z myśli starożytnych Chin (np. energia qi, techniki qigong).
 2. W filmie Wynalazek Shane’a Carrutha występuje aż 9 linii czasowych.
 3. W filmie Player One Stevena Spielberga doszukano się 101 odniesień do historii popkultury. Czy potrafisz nazwać je wszystkie?
 4. W serialu Dark Barana bo Odara i Jantje Friese bohaterowie przemieszczają się po pięciu liniach czasowych oddzielonych łącznie o 132 lata (każdy przeskok czasowy wynosi 33 lata).
 5. W Atlasie chmur braci Wachowskich i Toma Tykwera każdy z aktorów wciela się w 4-6 różnych postaci. Czy potrafisz ich wszystkich rozpoznać?
 6. W serialu Miasteczko Wayward Pines Nighta Shyamalana bohaterowie przenoszą się do roku 4028, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.
 7. W filmie Interstellar Christophera Nolana Joseph Cooper przelatuje obok Gargantui (czarnej dziury) w ciągu kilkunastu minut, podczas gdy na Ziemi mija wtedy 51 lat.
 8. Imię i nazwisko tytułowego bohatera filmu Mr Nobody Jaco van Dormaela przetłumaczyć można jako Nikt Nikt (imię Nemo po łacinie to także „nikt”).
 9. W serialu Westworld Jonathana Nolana przez większą część fabuły nie wiemy, którzy bohaterowie są ludźmi, a którzy androidami (hostami).
 10. W Labiryncie Fauna Benicio del Toro ten sam aktor, Doug Jones, wcielił się w rolę dwóch różnych fantastycznych postaci z wizji Ofelii.

 

Pytanie dla matematyków i kinomanów: Czyj umysł przeżył więcej lat: Doma Cobba z Incepcji czy Evana Treborna z Efektu Motyla. Uzasadnij swoją odpowiedź i prześlij do nas, na adres mailowy przemek@pieknyumysl.eu. Najlepszą wypowiedź opublikujemy.