Książki

Rekomendacja nr 1

Folwark zwierzęcy George’a Orwella (pierwsze wydanie 1945 rok w Wielkiej Brytanii) niemal do upadku ustroju komunistycznego była powieścią w Polsce zakazaną. W 1988 roku jej cenzura została zniesiona, teraz każdy z nas może ją mieć na swojej półce.

Książka była zakazana z powodu swojej tematyki. Orwell​ przedstawia historię buntu zwierząt na typowej angielskiej farmie. Zwierzęta z Manor Farm rozpoczynają rewolucję przeciwko ludziom. Buntowi, który ma na celu stworzenie idealnego społeczeństwa, przewodzą dwie świnie: Snowball i Napoleon. Wkrótce jednak Napoleon poznaje smak władzy, za pomocą intryg pozbywa się Snowballa i wprowadza reżim totalitarny.

Historia jest satyrą na rewolucję rosyjską. Każda książkowa postać odpowiada postaci historycznej. Dlaczego warto przeczytać powieść Orwella? Dzięki niej w przystępny sposób, możemy przyswoić wiedzę na temat tego okresu w historii, poza tym zaletą są wartości jakie ze sobą niesie. Autor ukazuje, że często pod hasłami równości i wspólnego dobra, kryją się okropne zbrodnie i czyny, których dopuszczają się ich przywódcy. Oto często powtarzany cytat: Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze.

Przesłanie, które książka niesie – jest takie, by nie podążać ślepo za masą i być czujnym, jakie informacje słyszymy w radiu czy telewizji. Nie poddać się – tak jak zwierzęta Orwella – propagandzie i podążać za własnymi ideami.

Julia Wyczling

Rekomendacja nr 2

Stowarzyszenie Umarłych Poetów N. H. Kleinbauma to lektura zarówno dla dorosłych, jak i młodszych odbiorców. Opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce po przybyciu do szkoły z tradycjami nowego nauczyciela języka angielskiego Johna Keatinga.

Pod jego opiekę trafia gromada młodych uczniów Akademii Weltona. Keating dobrze zna realia Weltona – jest absolwentem tej szacownej uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. W tajnym klubie młodzi chłopcy zainspirowani przez profesora odkrywają piękno poezji, miłość życia i wolność przekonań.

Książka uświadamia, że warto podążać za własnymi marzeniami. Ukazuje jak bardzo życie jest ulotne i kruche, a także jaką brutalną presję podporządkowania się wywiera na nas społeczeństwo. Życzmy sobie, aby w tak trudnych czasach móc żyć zgodnie z hasłem przyświecającym tej książce – Carpe diem!

Julia Wyczling

Zapraszamy do konkursu:

 1. Opisz jednym zdaniem, co dla Ciebie znaczy dzisiaj (zwłaszcza w czasach epidemii) hasło carpe diem (chwytaj dzień)?
 2. Jakimi postaciami historycznymi są świnie z Folwarku Zwierzęcego: Snowball i Napoleon?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy przemek@pieknyumysl.eu do 30 czerwca bieżącego roku.

10 powieści z ostatnich 100 lat, które zmuszają do głębokich przemyśleń

 1. 1984” George Orwell (1948) – o Wielkim Bracie, nowomowie i Ministerstwie Miłości
 2. Zabić drozda” Harper Lee (1962) – o Wielkim Kryzysie, rasizmie i krzywdzie pomówień
 3. Nowy, wspaniały świat” Aldois Huxley (1932) – o somie, hodowli ludzi i uniformizmie
 4. Wszystko rozpada się” Chinua Achebe (1958) – o męskości, zapasach i kolonializmie
 5. Obcy” Albert Camus (1942) – o nihilizmie, alienacji i prawdzie
 6. Władca much” William Golding (1950) – o muszli, dyktaturze i pajdokracji
 7. Zen i sztuka obsługi motocykla” Robert Pirsig (1974) – o jakości, szaleństwie i medytacji
 8. Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery (1943) – o róży, oswajaniu lisa i oczach dziecka
 9. Rzeźnia nr 5” Kurt Vonnegut (1969) – o nalocie dywanowym, Tralfamadorii i wypadaniu z czasu
 10. Białe zęby” Zadie Smith (2002) – o współczesnym Londynie, hipokryzji i korzeniach

Oto zwiastun filmu „Rok 1984” (reż. Michael Radford) na podstawie prozy George’a Orwella – jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku.

10 książek publicystycznych z ostatnich 100 lat, które nie tracą na aktualności

 1. Bunt mas” Jose Ortega Y Gasset (1930) – czyli dlaczego winę za upadek wartości demokratycznych ponoszą pseudointeligenci
 2. Ucieczka od wolności” Erich Fromm (1941) – czyli dlaczego większość ludzi boi się odpowiedzialności i lubi ulegać wpływom
 3. Hiroshima” John Hersey (1946) – czyli dlaczego powinniśmy za wszystkie skarby wystrzegać się wojny nuklearnej
 4. Dziennik Anne Frank” Anne Frank (1947) – czyli dlaczego okropność wojny najlepiej zrozumieć patrząc nań oczami dziecka
 5. Druga płeć” Simone de Beauvoir (1950) – czyli dlaczego wiele kobiet od dzieciństwa jest przekonywanych, że są gorsze od mężczyzn
 6. Masa i władza” Elias Canetti (1960) – czyli dlaczego wszyscy despoci na całym świecie mieli i mają te same sposoby na zdobycie i utrzymanie władzy
 7. Galaktyka Gutenberga” Marshall McLuhan (1962) – czyli dlaczego wszyscy żyjemy w globalnej wiosce i jaki ma to związek z nacjonalizmem
 8. Korzenie totalitaryzmu” Hannah Arendt (1951) – czyli dlaczego ludzie pod różną szerokością geograficzną wciąż ulegają pokusie różnych „izmów”
 9. Samotny tłum” David Riesman (1950) – czyli dlaczego warto mieć własne zdanie, nie być osobą zewnątrzsterowną i nie ulec konformizmowi
 10. Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie” Karl Popper (1945) – czyli dlaczego historia lubi się powtarzać, a ludzie chcą urządzać innym świat „pod siebie”

* Niewykluczone, że za kilkanaście lat do tego kanonu (i wielu innych znakomitych i ważnych książek, które po prostu nie zmieściły się do tego rankingu), dołączą książki izraelskiego myśliciela Yuvala Noah Harariego, którego trylogia (Sapiens, Homo Deus, 21 lekcji na XXI wiek) stała się najczęściej komentowaną serią naukową naszego stulecia. Ogrom wiedzy oraz włożonej pracy badawczej, trafność spostrzeżeń i znakomity język, a także interdyscyplinarność podjętej tematyki (od sfery społecznej, przez politykę, historię, kulturę i naukę) i interesujące prognozy sprawiają, że całość (a nie są to książki chude) czyta się jednym tchem.

Jeśli znasz język angielski, to możesz wziąć udział w bezpłatnym kursie historii ludzkości, który pisarz przygotował dla wszystkich swoich czytelników: