Globalna Wioska

Konferencja „Globalna Wioska”

Czas: 28 lutego 2019

Miejsce: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Idea: 5 bydgoskich podróżników opowiada o swoich wojażach, dzieląc się refleksjami na temat tolerancji i otwartości wśród tubylców na innych kontynentach

Podróżnicy:

  1. Krzysztof Jarocki (Ameryka Północna)
  2. Sławomir Janicki (Australia)
  3. Joanna Kotwicka (Afryka)
  4. Jan Kwiatoń (Azja)
  5. Lech Zagłoba – Zygler (Ameryka Środkowa i Południowa)

Wszyscy podróżnicy zaznaczyli na Toleromierzu stopień tolerancji i otwartości wobec obcokrajowców w innych kręgach cywilizacyjnych.

To samo zadanie wykonało 125 uczniów z 9 szkół. Oto wyniki naszego eksperymentu:

  1. Największy dysonans pomiędzy opinią podróżników a uczniów wystąpił przy Dalekim Wschodzie (34% głosów różnicy). Stereotypy wskazują, że tamtejsci mieszkańcy tolerancyjni nie są; prawda kształtuje się zgoła inaczej.
  2. Uczniowie za najbardziej otwarte uważają społeczeństwa Zachodu. O ile w przypadku USA  i Kanady mamy pełną zgodę (80% wskazań tolerancji zarówno wśród podróżników jak i uczniów), o tyle w przypadku Europy Zachodniej, a zwłaszcza Australii, uczniowie mają na ich temat wygórowane mniemanie.
  3. Zdumiewa słaby wynik Afryki. Okazuje się, że rasizm to nie zawsze relacja biały – czarny, ale również czarny – biały.
  4. Nie zaskakuje, choć smuci, słaby wynik Polski wśród uczniów. Z drugiej strony, miejmy nadzieję, nasz projekt już niedługo zmieni te proporcje!

Prowadzenie imprezy: Ola Domian (VI LO) i Ania Walkiewicz (SP 61)

Asystenci i prelegenci: Inga Skowron, Szymon Baumgart, Julia Sosnowska i Ida Mrozińska

Dziennikarze: Marta Janowska, Dominika Mazurkiewicz, Kamila Langowska, Amelia Sienkiewicz, Dorota Grudziecka

Biuro Głosów i Sekretariat: Oliwia Dyka, Julia Rzepka, Dominika Arndt, Martyna Ciarkowska, Klaudia Eszer, Agnieszka Smoczyńska, Martyna Wozniak, Wiktoria Sobieraj, Tosia Marcysiak, Szymon Janecki

Koordynacja: Przemysław Nowakowski