Ad Astra

Idea: Przypomnienie pewnych stałych, obowiązujących wszędzie praw fizyki, niezmiennych dla wszystkich ludzi na całym świecie. Lekcja pokory wobec ogromu, piękna i różnorodności kosmosu oraz samej Ziemi.

KONKURS:

  • Zadanie dla uczniów do lat 10: Znasz historie o superbohaterach? Często pomagają im niezwykłe rekwizyty. Spróbuj sam zostać superbohaterem. Zaprojektuj gadżet, oparty na prawach fizyki, który mógłby ułatwić życie wszystkim potrzebującym ludziom na całym świecie? Naszkicuj go, opisz schemat działania, nazwij i wyślij do nas cały projekt. Na najlepszych czekają nagrody.
  • Zadanie dla uczniów do lat 15: W naszych prezentacjach przedstawiliśmy wam przykładowe fakty naukowe, o których pospolicie mówi się, że „ryją banię”. Anglicy i Amerykanie mówią o takich faktach mindblowing. Czy któreś z przedstawionych przez nas danych słyszeliście po raz pierwszy i totalnie was one zaskoczyły? My też chcemy poznać więcej takich faktów. Podzielcie się z nami jak największą liczbą takich informacji, ale pamiętajcie, chcemy poznać tylko sprawdzone naukowe fakty, od których może się zakręcić w głowie. Osoba, która przyśle takich informacji najwięcej, zdobędzie nagrodę. Fakty będziemy oceniać subiektywnie, nie miejcie więc do nas pretensji, że niektóre odrzucimy.
  • Zadanie dla uczniów do lat 20: Mówiliśmy wam o tym, że we wszechświecie wszędzie obowiązują takie same prawa. Gdziekolwiek pojawi się w kosmosie życie, będzie musiało dopasować się do tych zasad. Niemal 50 lat temu, w 1974 roku, naukowcy z obserwatorium w Arecibo wyemitowali za pomocą kodu dwójkowego w przestrzeń kosmiczną wiadomość adresowaną do potencjalnych odbiorców w innej galaktyce. W wiadomości znalazły się m.in. liczby od 1 do 10, liczby atomowe podstawowych pierwiastków, składniki ludzkiego DNA, średnie wymiary człowieka wraz z ówczesną ilością mieszkańców naszej planety oraz schemat Układu Słoencznego z wyróżnioną w nim Ziemią. A co wy byście wysłali w tej wiadomości dziś, w 2022 roku? Jaką informację na temat naszej planety i zamieszkujących ją ludzi chcielibyście przekazać potencjalnym obcym cywilizacjom?
  • Młodsi uczniowie mogą brać udział w konkursach dla starszych.
  • Termin nadsyłania wszystkich prac – 13 kwietnia 2022 r. Adres mailowy: pnja61@gmail.com