Siewcy Słów

Konkurs wiedzy o literaturze

16 III 2023

Szkoły podstawowe – godz. 14.00 (Zespół Szkół nr 32)

 • W finale (16.03.23) startuje max. 8 trzyosobowych zespołów (decyduje kolejność zgłoszeń na google dysku. Zespoły, które się zgłoszą jako 9 i 10 otrzymają status rezerwowych).
 • Każdy z zespołów odpowiada na zagadki związane z autorami słynnych dzieł literackich (zadania są takie same dla wszystkich zespołów w finale)
 • Każda drużyna ma 1 jokera – możliwość podwojenia punktów zdobytych podczas jednego pytania
 • Finałowe kategorie:
 1. Kto to napisał? (3 pytania do wszystkich; każde pytanie składa się z trzech tytułów: trudnego, średniego i łatwego. Jeśli zespół odgadnie nazwisko już po pierwszym tytule otrzymuje 3 pkt; po drugim 2 pkt, a po trzecim 1 pkt. Każdy zespół ma prawo do jednego wskazania w danej rundzie)
 2. Czarna owca? (3 pytania do wszystkich; każde pytanie składa się z czterech haseł, z których jedno nie pasuje do pozostałych. Zespoły wskazują swój pierwszy, drugi i trzeci wybór. Jeśli ich wskazanie jest poprawne otrzymują kolejno 3,2 lub 1 pkt)
 3. Granice błędu (3 pytania do wszystkich, w których odpowiedzią jest rok jakiegoś wydarzenia literackiego. Jeśli zespół pomyli się o nie więcej niż 50 lat otrzymuje 3 pkt, za pomyłkę rzędu 100 lat 2 pkt, a za pomyłkę o max. 150 lat 1 punkt)
 4. Kim jestem? (3 pytania do wszystkich, każde składające się z 3 podpowiedzi. Jeśli zespół odgadnie nazwisko autora już po 1 odpowiedzi uzyskuje 3 pkt, po drugiej 2 pkt, a po trzeciej 1 pkt. Zespół może wskazać tylko jedno nazwisko w danej rundzie)
 5. Tak lub Nie – (6 pytań do wszystkich. Każda poprawna odpowiedź jest warta 1 pkt)
 6. Kto pierwszy? – (6 pytań do wszystkich. Odpowiada zespół, który zgłosi się jako pierwszy. Jeśli odpowiedź będzie poprawna, zespół otrzymuje 1 pkt i ma prawo zabrać po 1 pkt trzem wskazanym przez siebie drużynom. Jeśli zespół odpowie niepoprawnie, traci 1 pkt. Szansę na odpowiedź na dane pytanie mają maksymalnie 3 zespoły)
 7. Eliminator – runda finałowa (Pytania do wszystkich. Po każdym pytaniu odpada z gry drużyna, która ma najmniej zdobytych łącznie punktów po tym pytaniu – przy równej ilości punktów decydujący jest wynik eliminacji! Wartość pytań rośnie wraz z trwaniem rozgrywki. Pierwsze trzy pytania są za 3 pkt, czwarte za 4 pkt, piąte za 5 pkt, szóste za 7 pkt, a podczas finałowej zagadki każdy zespół sam zdecyduje za ile punktów może grać (od 0 do maksa), przy czym błędna odpowiedź oznacza odjęcie analogicznej ilości punktów z konta.
 • Kolejność miejsc w konkursie wyznacza moment odpadnięcia z gry. Im później dany zespół zakończył grę w Eliminatorze, tym wyższe ma miejsce, a zwycięzcą zostaje zespół, który ma więcej punktów po ostatnim pytaniu.