Siedem ważnych słów
Zagadnienia. Timeline:
00:08 Rozmowa z Monteskiuszem.
01:59 Rozmowa z Arystotelesem
03:50 Rozmowa z Erazmem z Rotterdamu
05:38 Rozmowa z Sokratesem.
08:07 Rozmowa z Tukidydesem.
09:55 Rozmowa z Bertrandem Russelem.
11:53 Rozmowa z Jose Ortegą Y Gassetem.
Propozycje tematów do dyskusji na lekcji
- Który z siedmiu mędrców jest najbardziej „na czasie”?
- Tez których innych mędrców chętnie byśmy wysłuchali?
- Ortega y Gasset – prorok czy szarlatan?
- Siedem ważnych słów. Jakie inne hasła można dodać do tej listy?
- Jaka powinna być współczesna edukacja?
Podstawa programowa i kompetencje kluczowe
Zadania domowe lub zadania na całą lekcję
- Wywiad przez chronofon.
Niełatwo było namówić naszych rozmówców na wywiady, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy już nie żyją, a niektórzy zmarli ponad dwa tysiące lat temu. Ale udało się. Użyliśmy chronofonu, czyli specjalnego telefonu, który pozwala łączyć się pomiędzy epokami i światami…
Żarty na bok. Nasze wywiady powstały w prosty, choć czasochłonny sposób. Przekopaliśmy archiwalne wypowiedzi lub teksty autorstwa osób, których chcieliśmy zacytować w naszych wywiadach, a następnie do już gotowych odpowiedzi napisaliśmy takie pytania, które mogą wskazywać na żywą rozmowę. Co ciekawe, w jednym wywiadzie znalazły się często cytaty z różnych etapów życia naszych autorytetów. Jednej zasady jednak nie złamaliśmy. Wszystkie ich słowa były autentyczne.
Czas na Waszą pracę. Wybierzcie jakąś znaną postać, która nie znalazła się w naszej siódemce ambasadorów ważnych słów i „porozmawiajcie” z nią o tolerancji, otwartości, demokracji, szacunku lub edukacji. Pytania muszą być Wasze, a odpowiedzi musza pochodzić z oryginalnych cytatów Waszych rozmówców.
Długość tekstu – 3 pytania, ok. 1500 znaków.
- Inny MAESTRO
7 mądrych słów z naszego nagrania to Mądrość, Argumentacja, Edukacja, Szacunek, Tożsamość, Różnorodność i Otwartość. Pierwsze litery tych haseł układają się w słowo MAESTRO, czyli Mistrz.
Spróbujcie ułożyć swojego ‘Maestra”. Stwórzcie charakterystyczny wyraz, którego kolejne litery staną się inicjałami połączonych tematycznie haseł, tak jak w przypadku naszego MAESTRO. Rzucicie nam wyzwanie i ułożycie ciekawszą propozycję?