Baśniowa Kraina 3

Propozycje zagadnień do omówienia po projekcji nagrania.

  1. Jedne z najsłynniejszych legend rosyjskich, to te o zatopionych miastach: Kitiezi i Bujanie. Czy znacie jakieś inne legendy o zatopionych miastach?
  2. Jakie znasz postaci ze staropolskich legend. Czy niektóre z nich pojawiły się w nagraniu o Rosji? Skąd się biorą podobieństwa między legendami polskimi i rosyjskimi?
  3. Jakie znasz bajki rosyjskie poza wspomnianymi w filmie? Jaką rolę pełnią w nich zwierzęta?

UWAGA! KONKURS SOiT nr 24: Polskie baśniowe zoo. W nagraniu mowa jest o wilkach, owcach, zającach, niedźwiedziach i lisach. Ile polskich bajek, baśni i legend z co najmniej jednym z tych zwierząt potrafisz wymienić? Zwycięży osoba, która wskaże ich najwięcej.

  1. W „Wilku w owczej skórze” dochodzi do transformacji (zamiany wilka w owcę). Czy znasz inne bajki, w których postaci zmieniają się w kogoś innego (Avatar…) ? Jaki ma to cel? Czy warto poznawać przedstawicieli innych kultur, aby lepiej zrozumieć ich punkt widzenia.

Aby kogoś dobrze zrozumieć, trzeba choć przez chwilę zacząć patrzeć na świat jego oczami.

  1. Dojrzałość często przychodzi wraz z doświadczeniem. Młodzi rzadko jednak chcę słuchać starszych i mądrzejszych od siebie. Jak myślisz, czy można osiągnąć dojrzałość ucząc się na błędach innych, czy trzeba wszystko przeżyć samemu?
  2. Polskę i Rosję łączy trudna, wspólna historia i wiele wciąż nie zasypanych podziałów. Jak myślicie, w jaki sposób można wypracować lepsze relacje między państwami, które dzielą wzajemne pretensje i wyrządzone krzywdy? Czy ważniejsze jest zerkanie na przeszłość czy w przyszłość? A może w obie strony?
  3. Rosja jest ogromnym państwem, ale niejednolitym kulturowo. Zamieszkuje ją wiele narodów, a w przeszłości było ich jeszcze więcej. Mieszkańcy wielu z nich wciąż posługują się językiem rosyjskim. Czy wiesz, co go różni od języka polskiego?

 UWAGA! KONKURS SOiT nr 25Wszystkie stolice Rosji. Które miasta współczesnej Rosji pełniły kiedyś funkcje stolicy kraju? Które miasta nie leżące już dziś na terenie Rosji były stolicami/centralnymi miastami Rosji? A które współczesne stolice niepodległych państw znajdowały się w przeszłości (nie jest to chlubna karta w historii powszechnej) na terenie Rosji lub Związku Radzieckiego?  Zwycięży osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi.