Baśniowa Kraina cz. 1

Propozycje zagadnień do omówienia po projekcji nagrania.

  1. Wymień wszystkie rzeczy jakie kojarzą Ci się z Chinami? (Wielki Mur Chiński, Smok, Pekin, kung fu?)
  2. Czy znacie jakieś legendy, baśnie i bajki (poza Kung Fu Panda) pochodzące z Chin lub traktujące o Chinach?
  3. Czym się różni chiński zodiak od „naszego”? Jakie inne różnice między kulturą polską / europejską / chrześcijańską a chińską potrafisz wskazać?
  4. Jakie zwierzęta są szczególnie popularne w Chinach? A jakie w Polsce? UWAGA! KONKURS SOiT nr 11: Ile zwierząt występujących w mitach i baśniach chińskich pojawia się też w polskiej kulturze? Swój wybór uzasadnij.

Postać Po wiele nam mówi o filozofii tao, która jest jednym z najpopularniejszych systemów myślowych w Chinach.

  1. Jak myślicie, dlaczego gruba, nieporadna panda, która ustępuję wyszkoleniem fizycznym i sprawnością innym wojownikom, jest o wiele groźniejsza od wszystkich? W czym tkwi jej siła? Czy potraficie podać przykłady z życia codziennego, w których takie „pandy” mogą odnieść sukces tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali? (np. sukcesy osób niepełnosprawnych, osób pochodzących z ubogich rodzin, outsiderów i wykluczonych)
  2. Co łączy pandę Po i wspomnianego na filmie Kubusia Puchatka? Czy cechy świadczące o ich podobieństwie to zalety czy wady?

UWAGA! KONKURS SOiT nr 12:  Znajdź jak najwięcej podobieństw między filmem Kung Fu Panda i sagą Gwiezdnych Wojen.

Yin i Yang to dwie uzupełniające się siły we wschodnim systemie myślenia (noc i dzień / kobieta i mężczyzna / północ i południe / światło i cień / ciepło i zimno). To wiele mówi o chińskim myśleniu o rzeczywistości. Świat zbudowany jest na przeciwieństwach, które bez siebie nie potrafią istnieć, a właściwie się uzupełniają.

  1. Czy potraficie podać takie przykłady ze świata popkultury? (Messi i Ronaldo / Yoda i Palpatine / Neo i agent Smith / Smurfy i Gargamel)