Baśniowa Kraina cz. 2 – Meksyk

Propozycje zagadnień do omówienia po projekcji nagrania.

  1. Wymień wszystkie rzeczy jakie kojarzą Ci się z Meksykiem? (Aztekowie, sombrero, ostra kuchnia, panowie z sumiastymi wąsami, kolorowe święto zmarłych?)
  2. Czy znacie jakieś legendy, baśnie i mity na temat Meksyku i dawnych cywilizacji go zamieszkujących (Aztekowie, Majowie, Toltekowie – złote miasta, bogowie – wulkany)?
  3. Czym się różnią meksykańskie obchody święta zmarłych od tradycji chrześcijańskiej czy popularnego w krajach anglosaskich zwyczaju Halloween?
  4. Czy odgrywająca wielką rolę tradycja i przywiązanie do rodziny obecne w kulturze meksykańskiej jest również ważne dla nas, Polaków? Jakie polskie zwyczaje o tym świadczą?

Postaci z filmu Coco wiele nam mówią o tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa pamięć.

  1. Pamięć odpowiada za naszą tożsamość. Pomyślcie chwilę, kim byśmy się stali, gdybyśmy nagle przestali pamiętać najważniejsze wydarzenia i osoby z naszego życia? Czy to nie nasze porażki, sukcesy, emocje i doświadczenia kształtują nasza osobowość. Czy bylibyśmy kimś innym, gdybyśmy mieli inne wspomnienia?
  2. Dlaczego tak ważne jest by pamiętać nie tylko o żyjących, ale też o zmarłych przodkach? Dlaczego warto wspominać i upamiętniać również naszych zmarłych, wybitnych rodaków. Jaki ma to związek z pojęciem „korzeni”, dziedzictwa i tożsamości? Czy te osoby też miały/mają wpływ na to kim jesteśmy i jaki jest nasz świat wartości?

 

UWAGA! KONKURS SOiT nr 18: W filmie pojawia się pytanie o imię psa Miguela, Dantego? Co łączy tego sympatycznego czworonoga ze słynnym XIV – wiecznym poetą włoskim Dante Alighierim? Uzasadnij swoją wypowiedź. Najpełniejsza i naszym zdaniem najciekawsza zostanie nagrodzona.

  1. W kulturze Meksyku ważną rolę pełnią ptaki (posłuchaj nagrania o kolibrze). Jakie znasz charakterystyczne ptaki dla kultury polskiej? Jaką rolę pełnią? A może znasz również jakieś ptaki charakterystyczne dla innych kultur? Potrafisz je nazwać?

 UWAGA! KONKURS SOiT nr 19:  Teotihuacan, jak wspomnieliśmy na filmie, było kiedyś największym miastem świata. Jakie inne miasta w historii nosiły to miano? Które miasto będzie największe Twoim zdaniem za 20 lat? Uzasadnij swoją wypowiedź.

Zwycięży osoba, która poda najwięcej miast. W przypadku równego wyniku (liczą się tylko poprawne odpowiedzi), pod uwagę weźmiemy wypowiedź na temat miasta przyszłości.