Folwark Zwierzęcy

Folwark zwierzęcy George’a Orwella (pierwsze wydanie 1945 rok w Wielkiej Brytanii) niemal do upadku ustroju komunistycznego była powieścią w Polsce zakazaną. W 1988 roku jej cenzura została zniesiona, teraz każdy z nas może ją mieć na swojej półce.

Książka była zakazana z powodu swojej tematyki. Orwell​ przedstawia historię buntu zwierząt na typowej angielskiej farmie. Zwierzęta z Manor Farm rozpoczynają rewolucję przeciwko ludziom. Buntowi, który ma na celu stworzenie idealnego społeczeństwa, przewodzą dwie świnie: Snowball i Napoleon. Wkrótce jednak Napoleon poznaje smak władzy, za pomocą intryg pozbywa się Snowballa i wprowadza reżim totalitarny.

Historia jest satyrą na rewolucję rosyjską. Każda książkowa postać odpowiada postaci historycznej. Dlaczego warto przeczytać powieść Orwella? Dzięki niej w przystępny sposób, możemy przyswoić wiedzę na temat tego okresu w historii, poza tym zaletą są wartości jakie ze sobą niesie. Autor ukazuje, że często pod hasłami równości i wspólnego dobra, kryją się okropne zbrodnie i czyny, których dopuszczają się ich przywódcy. Oto często powtarzany cytat: Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze.

Przesłanie, które książka niesie – jest takie, by nie podążać ślepo za masą i być czujnym, jakie informacje słyszymy w radiu czy telewizji. Nie poddać się – tak jak zwierzęta Orwella – propagandzie i podążać za własnymi ideami.

Julia Wyczling