Tropem de Bono

7 kreatywnych konkursów na ‚dobry początek’.

 • Termin zgłoszeń: 31 października 2021 r.
 • Adres zgłoszeń: przemek@pieknyumysl.eu
 • Cel: promocja twórczego myślenia
 • Zasady: wystarczy wziąć udział w jednym z 7 konkursów i odesłać odpowiedź. Nie ma konieczności brania udziału we wszystkich konkursach: wystarczy jeden. Można jednak wziąć udział w dowolnej ilości konkursów, nawet we wszystkich siedmiu.
 • W każdym z 7 konkursów ogłosimy jednego zwycięzcę. Nagrody rozdamy podczas Konferencji „7 ważnych słów” 16 listopada b.r.
 • De Bono Edward: twórca metody sześciu kapeluszy i propagator myślenia lateralnego; uważany powszechnie za prekursora kreatywnego myślenia
 • Konkursy są elementem składowym propozycji lekcji z naszej Akademii Pięknego Umysłu
 1. Różne oblicza cywilizacji
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. Historię cywilizacji można porównać do budowy domu, w którym np. historia to fundamenty, planeta to budulec, wielkie konstrukcje to meble, a internet to instalacje biegnące przez całe mieszkanie.
  3. Czy historię cywilizacji można porównać do innego pojęcia niż dom?
  4. Co mogłoby to być? Wypowiedź przedstaw w formie tekstu, grafiki lub infografiki.
 2. Katedra naszych czasów
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. Roland Barthes porównał współczesne samochody do dawnych katedr gotyckich, jako najwyższy wymiar kreacji swoich czasów.
  3. Czy zgadzasz się z tym zdaniem?
  4. Jaki inny wytwór cywilizacyjny naszych czasów można podstawić w miejsce samochodu jako symbol równy gotyckim katedrom? Uzasadnij wypowiedź.
 3. Dzieje w liczbie ukryte
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. Stalin mawiał, że jedna śmierć to tragedia, a milion to statystyka. Większość osób automatycznie się oburza słysząc te słowa, czasem jednak, przy założeniu wszystkich proporcji, ludzie myślą podobnymi kategoriami, prawda?
  3. Jak myślisz, dlaczego liczba nie działa na wyobraźnię tak jak obraz? Jak przedstawić daną myśl lub wydarzenie za pomocą liczb w taki sposób, aby oddziałała ona na emocje innych ludzi?
  4. Wykonaj obraz przedstawiający jakieś wydarzenie z historii powszechnej, używając do jego przedstawienia tylko liczb (zero liter i innych symboli). Dasz radę?
 4. Od machera do bohatera
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. Bohater filmowy lub literacki często przechodzi zmianę poglądów lub sposobu życia o 180 stopni. W prawdziwym życiu nie jest to takie łatwe.
  3. Jak myślicie, co musi się wydarzyć w życiu człowieka, żeby podjął drastyczną decyzję o zmianie swego stylu życia lub poglądów (zderzenie z nową rzeczywistością, podróże, traumatyczne doświadczenie, rozczarowanie dotychczasowym światopoglądem, dojrzewanie…). Prześledźcie tę kwestię na życiorysach fikcyjnych postaci, np. Kmicica, hrabiego Monte Christo i Dartha Vadera. Komu łatwiej się zmienić: osobie młodej czy starszej (jak np. Ebenezer Scrooge z Opowieści Wigilijnej)?
  4. Podaj jak najwięcej znanych osób, które przeszły pozytywną metamorfozę i zdążyły zapisać się pozytywnie w historii. Przy każdym nazwisku podaj moment, w którym ich życie się zmieniło lub motyw, który je odmienił.
 5. Panda rycerzem Jedi
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. Postaci z serii bajek Kung Fu Panda są reprezentantami chińskiego folkloru i chińskiej filozofii. Pozornie reprezentują różne style kung fu, ale w gruncie rzeczy kierują się w życiu chi – tajemniczą siłą, przenikającą cały wszechświat
  3. Ne tej samej zasadzie George Lucas oparł całe uniwersum Gwiezdnych Wojen, w których rolę chi pełni Moc, rolę kung fu style walki na miecze świetlne, a rolę wojowników i mistrzów, Rycerze Jedi
  4. Znajdź jak najwięcej podobieństw między filmem Kung Fu Panda i sagą Gwiezdnych Wojen. Ile potrafisz ich znaleźć?
 6. Upgradować demokrację
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. Myśliciele już od czasów Platona zastanawiali się, czy możliwe jest stworzenie systemu idealnego, w którym każdy wykonuje to, co do niego należy, nikt nie naużywa władzy i wszyscy są szczęśliwi. Tomasz Morus (Utopia) i Tommaso Campanella (Miasto Słońca), to tylko najbardziej znani z tak zwanych utopistów, czyli autorów dzieł o ustroju idealnym.
  3. W historii nieraz próbowano już urzeczywistnić państwo idealne. Robili to zwłaszcza komuniści: w Rosji, na Kubie, w Chinach, w Kambodży, w Korei Północnej. Zawsze wiązało się to z odebraniem wolności, urządzaniem ludziom życia na siłę i przelewem hektolitrów niewinnej krwi.
  4. Jak zreformować demokrację, by ludzie byli szczęśliwsi, a życie bardziej sprawiedliwe? Czy warto „majstrować” przy demokracji? Przedstawcie swój pomysł na upgrade demokracji. Zwycięży osoba, która przygotuje najciekawszą propozycję zmian w konkretnym demokratycznym systemie sprawowania władzy, której do tej pory nigdy nie wdrożono w życie, a która jest w pełni zgodna z trójpodziałem władzy i prawem wszystkich obywateli do głosowania.
 7. Sherlock
  1. Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
  2. W nagraniach Miniatur staraliśmy się odwzorować najważniejsze myśli z klasycznych dzieł lub myśli filozoficznych początku XVI wieku.
   1. Utopia (różnice: nieistniejąca wyspa vs system, który rzeczywiście wprowadzono)
   2. Pochwała Głupoty (różnice: głupota jako postać satyryczna vs głupota jako postać groteskowa)
   3. Książę (różnice: świat polityki vs świat dookoła nas)
   4. Dworzanin (różnice: dwór vs świat celebrycki)
   5. O obrotach ciał niebieskich (różnice: dzieło naukowe vs pseudonaukowa teoria)
   6. 95 tez (różnice: Watykan po „ciemnej stronie mocy” vs Watykan po „jasnej stronie mocy”)Do których wątków nawiązują nasi aktorzy? Jakie są wyraźne różnice między oryginałem a wersją 2.0?
  3. Użyj myślenia dedukcyjnego i znajdź w przedstawionych nagraniach jak najwięcej nawiązań i analogii do dzieł oryginalnych (Utopia, Pochwała Głupoty, Książę, Dworzanin, O obrotach ciał niebieskich). Kto znajdzie ich najwięcej, wygrywa.
  4. Mała podpowiedź: sprawdź kim byli mędrzygłupki i co to jest sprezzatura…