7 kreatywnych konkursów na ‚dobry początek’.
- Termin zgłoszeń: 31 października 2021 r.
- Adres zgłoszeń: przemek@pieknyumysl.eu
- Cel: promocja twórczego myślenia
- Zasady: wystarczy wziąć udział w jednym z 7 konkursów i odesłać odpowiedź. Nie ma konieczności brania udziału we wszystkich konkursach: wystarczy jeden. Można jednak wziąć udział w dowolnej ilości konkursów, nawet we wszystkich siedmiu.
- W każdym z 7 konkursów ogłosimy jednego zwycięzcę. Nagrody rozdamy podczas Konferencji „7 ważnych słów” 16 listopada b.r.
- De Bono Edward: twórca metody sześciu kapeluszy i propagator myślenia lateralnego; uważany powszechnie za prekursora kreatywnego myślenia
- Konkursy są elementem składowym propozycji lekcji z naszej Akademii Pięknego Umysłu
- Różne oblicza cywilizacji
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- Historię cywilizacji można porównać do budowy domu, w którym np. historia to fundamenty, planeta to budulec, wielkie konstrukcje to meble, a internet to instalacje biegnące przez całe mieszkanie.
- Czy historię cywilizacji można porównać do innego pojęcia niż dom?
- Co mogłoby to być? Wypowiedź przedstaw w formie tekstu, grafiki lub infografiki.
- Katedra naszych czasów
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- Roland Barthes porównał współczesne samochody do dawnych katedr gotyckich, jako najwyższy wymiar kreacji swoich czasów.
- Czy zgadzasz się z tym zdaniem?
- Jaki inny wytwór cywilizacyjny naszych czasów można podstawić w miejsce samochodu jako symbol równy gotyckim katedrom? Uzasadnij wypowiedź.
- Dzieje w liczbie ukryte
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- Stalin mawiał, że jedna śmierć to tragedia, a milion to statystyka. Większość osób automatycznie się oburza słysząc te słowa, czasem jednak, przy założeniu wszystkich proporcji, ludzie myślą podobnymi kategoriami, prawda?
- Jak myślisz, dlaczego liczba nie działa na wyobraźnię tak jak obraz? Jak przedstawić daną myśl lub wydarzenie za pomocą liczb w taki sposób, aby oddziałała ona na emocje innych ludzi?
- Wykonaj obraz przedstawiający jakieś wydarzenie z historii powszechnej, używając do jego przedstawienia tylko liczb (zero liter i innych symboli). Dasz radę?
- Od machera do bohatera
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- Bohater filmowy lub literacki często przechodzi zmianę poglądów lub sposobu życia o 180 stopni. W prawdziwym życiu nie jest to takie łatwe.
- Jak myślicie, co musi się wydarzyć w życiu człowieka, żeby podjął drastyczną decyzję o zmianie swego stylu życia lub poglądów (zderzenie z nową rzeczywistością, podróże, traumatyczne doświadczenie, rozczarowanie dotychczasowym światopoglądem, dojrzewanie…). Prześledźcie tę kwestię na życiorysach fikcyjnych postaci, np. Kmicica, hrabiego Monte Christo i Dartha Vadera. Komu łatwiej się zmienić: osobie młodej czy starszej (jak np. Ebenezer Scrooge z Opowieści Wigilijnej)?
- Podaj jak najwięcej znanych osób, które przeszły pozytywną metamorfozę i zdążyły zapisać się pozytywnie w historii. Przy każdym nazwisku podaj moment, w którym ich życie się zmieniło lub motyw, który je odmienił.
- Panda rycerzem Jedi
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- Postaci z serii bajek Kung Fu Panda są reprezentantami chińskiego folkloru i chińskiej filozofii. Pozornie reprezentują różne style kung fu, ale w gruncie rzeczy kierują się w życiu chi – tajemniczą siłą, przenikającą cały wszechświat
- Ne tej samej zasadzie George Lucas oparł całe uniwersum Gwiezdnych Wojen, w których rolę chi pełni Moc, rolę kung fu style walki na miecze świetlne, a rolę wojowników i mistrzów, Rycerze Jedi
- Znajdź jak najwięcej podobieństw między filmem Kung Fu Panda i sagą Gwiezdnych Wojen. Ile potrafisz ich znaleźć?
- Upgradować demokrację
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- Myśliciele już od czasów Platona zastanawiali się, czy możliwe jest stworzenie systemu idealnego, w którym każdy wykonuje to, co do niego należy, nikt nie naużywa władzy i wszyscy są szczęśliwi. Tomasz Morus (Utopia) i Tommaso Campanella (Miasto Słońca), to tylko najbardziej znani z tak zwanych utopistów, czyli autorów dzieł o ustroju idealnym.
- W historii nieraz próbowano już urzeczywistnić państwo idealne. Robili to zwłaszcza komuniści: w Rosji, na Kubie, w Chinach, w Kambodży, w Korei Północnej. Zawsze wiązało się to z odebraniem wolności, urządzaniem ludziom życia na siłę i przelewem hektolitrów niewinnej krwi.
- Jak zreformować demokrację, by ludzie byli szczęśliwsi, a życie bardziej sprawiedliwe? Czy warto „majstrować” przy demokracji? Przedstawcie swój pomysł na upgrade demokracji. Zwycięży osoba, która przygotuje najciekawszą propozycję zmian w konkretnym demokratycznym systemie sprawowania władzy, której do tej pory nigdy nie wdrożono w życie, a która jest w pełni zgodna z trójpodziałem władzy i prawem wszystkich obywateli do głosowania.
- Sherlock
- Nagranie filmu nawiązujące do konkursu
- W nagraniach Miniatur staraliśmy się odwzorować najważniejsze myśli z klasycznych dzieł lub myśli filozoficznych początku XVI wieku.
-
- Utopia (różnice: nieistniejąca wyspa vs system, który rzeczywiście wprowadzono)
- Pochwała Głupoty (różnice: głupota jako postać satyryczna vs głupota jako postać groteskowa)
- Książę (różnice: świat polityki vs świat dookoła nas)
- Dworzanin (różnice: dwór vs świat celebrycki)
- O obrotach ciał niebieskich (różnice: dzieło naukowe vs pseudonaukowa teoria)
- 95 tez (różnice: Watykan po „ciemnej stronie mocy” vs Watykan po „jasnej stronie mocy”)Do których wątków nawiązują nasi aktorzy? Jakie są wyraźne różnice między oryginałem a wersją 2.0?
- Użyj myślenia dedukcyjnego i znajdź w przedstawionych nagraniach jak najwięcej nawiązań i analogii do dzieł oryginalnych (Utopia, Pochwała Głupoty, Książę, Dworzanin, O obrotach ciał niebieskich). Kto znajdzie ich najwięcej, wygrywa.
- Mała podpowiedź: sprawdź kim byli mędrzygłupki i co to jest sprezzatura…